Katarzyna Glinka

wyślij SMS o treści
GPAY.2
na numer 74550
Koszt SMS to 4,92 zł z VAT

Katarzyna Glinka urodziła się w dolnośląskiej miejscowości Świdnica. Wychowywała się w Dzierżoniowie, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Już w licealnych latach zaczęła interesować się aktorstwem. Do szkoły teatralnej dostała się za drugim podejściem. W 2001 roku ukończyła wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2001 roku otrzymała wyróżnienie za duet aktorski Venticelli (z Agatą Życzkowską) w przedstawieniu dyplomowym „Amadeusz” Petera Schaffera, w reż. Waldemara Zawodzińskiego na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Rok później wcieliła się w tytułową bohaterkę „Antygony” Sofoklesa, wystawioną przez Waldemara Matuszewskiego w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Od 2006 roku pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie.

Grała w wielu popularnych serialach takich jak: „Klan„, „Samo życie„, „Szpital na perypetiach„, „Lokatorzy„, „Na dobre i na złe„, „Pierwsza miłość„, dostała również jedną z głównych ról w mini serialu „Panienki” oraz w jego kontynuacji „Zakręcone„. Wystąpiła również w filmach „Francuski numer” i „Dlaczego nie„.

Lubi podróżować, latem chętnie jeździ na rowerze, a zimą na nartach. Lubi filmy psychologiczne i kostiumowe oraz dzieła Jana Jakuba Kolskiego i Pedro Almodovara. Natomiast jej ulubiona książka to „Alicja w Krainie Czarów”. W 2010 roku, Katarzyna Glinka zajęła 51 miejsce w rankingu Forbes na 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu.